Znak

Závody stylem znak se na olympijských hrách vyčlenily jako první. Již v roce 1900 se soutěžilo na trati 200 m. Oficiálně byl ale uznán jako samostatný plavecký styl až roku 1912.

Vývoj znaku hodně závisel na vývoji jiných plaveckých stylů. Nejprve se znak plaval jako „prsa na zádech“, ale obě paže se současně vracely do výchozí polohy nad vodou. S nástupem kraulu se pak znak rapidně změnil. Již roku 1902 se v poloze na zádech používal střídavý pohyb paží a kraulový kop. I motýlek se podepsal na vývoji znaku. Při plavání pod vodou se začal používat delfínový kop. V roce 1989 byla omezena maximální vzdálenost plavaná pod vodou po startu i každé obrátce na 15 m. Hranici jedné minuty na 100 metrů dlouhé trati jako první prorazil americký plavec Thompson Mann v roce 1964 časem 59,6 sekundy.
Zatímco kraul je nejrychlejší plavecký způsob, znak se drží podle světových tabulek svým časem na třetím místě. Při znaku stejně jako při kraulu dochází k střídavé práci paží. Asi nejviditelnější rozdíl mezi nimi je v poloze trupu. Znak je jediný plavecký způsob, při kterém je plavec položen na zádech – na znaku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>