Motýlek

 Motýlek je nejmladší plavecký styl. Vznikl z plaveckého stylu prsa. Při prsou se paže i nohy vrací do výchozí polohy pod vodou. To představuje přirozenou bariéru rychlosti.

V roce 1934 David Armbruster, trenér Iowa University v USA, přišel s novým stylem. Obě ruce se vracely do výchozí pozice nad vodou. Tento „motýlkový“ pohyb rukou přinášel zvýšení rychlosti, ale zároveň vyžadoval lepší kondici a byl i náročnější na natrénování. O rok později Jack Sieg, plavec Iowa Univerzity, začal používat nohy jako rybí ocas. Rozvinul pohyb nohou směrem dolů a tento kop byl pojmenován delfíní. Armbruster a Sieg skombinovali motýlkový pohyb rukou s tímto pohybem nohou. S dvěma kopy na jeden záběr rukou zaplaval Sieg 100 yardů za 1:00.2. Přesto byl motýlek považován za příliš vyčerpávající styl, i když byl evidentně rychlejší než styl prsa. Vznikla ale tzv. „motýlková prsa“, kdy nejrychlejší prsaři plavali prsa s motýlkovým pohybem rukou a zkráceným prsovým kopem. Delfíní kop byl naopak prohlášen jako porušení pravidel. Teprve od roku 1950 byl delfínový kop povolen a pravidly byl uznán nový styl složený z delfínového kopu a motýlkového pohybu rukou. Tento pohyb rukou byl u prsou naopak zakázán. Na olympijských hrách se motýlkem poprvé závodilo v roce 1956 v Melbourne. V roce 1960 Lance Larson z USA pak uplaval 100 m motýlek za 59,0 sekundy. Motýlek se tak stal po kraulu druhým stylem, jímž člověk dokázal uplavat tuto trať rychleji než za jednu minutu.

Motýlek má svého předchůdce v plaveckém způsobu prsa. Jako každý způsob, tak i prsa byly v první polovině 20. století pravidly vymezené. Toto určení, co jsou a co nejsou prsa, ale dávalo plavcům dostatečný prostor pro experimentování a nacházení rychlejších variant. Jako první využil přenášení paží nad hladinou roce 1926 německý rekordér E. Rademacher. Protože takto zavedené novinky klasická prsa zrychlovaly, většina plavců se začala novému trendu přizpůsobovat. Po čase se tak z klasických prsou stávalo něco úplně jiného, a tak ve snaze o zachování původního pomalejšího prsařského způsobu, vznikl (vyčlenil se) způsob nový – motýlek. Motýlek je výrazně rychlejší než prsa a od roku 1954 představuje samostatný a zároveň nejmladší plavecký způsob, se kterým je možné se v pravidlech setkat.

 

18 thoughts on “Motýlek

 1. Ankle

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an email if interested. Kudos!

  my web blog :: Ankle

  Reply
 2. Google

  Although web-sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they are basically worth a go as a result of, so possess a look.

  Reply
 3. Google

  Just beneath, are numerous absolutely not related sites to ours, nevertheless, they are surely really worth going over.

  Reply
 4. Google

  Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless seriously worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got a lot more problerms too.

  Reply
 5. Google

  Always a huge fan of linking to bloggers that I appreciate but really don’t get a great deal of link appreciate from.

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>